Według danych GUS Statystyczny Polak wytworzył w 2023 roku około 355 kg odpadów komunalnych, urzędnicy zanotowali delikatny spadek o 5KG na osobę w stosunku do roku poprzedniego. Ktoś powie , że to niewiele. Ale w skali naszego kraju daje to aż 254 980 ton odpadów, sporo tego prawda ?
Aby to sobie uzmysłowić, wyobraźcie sobie 924 samoloty Airbus A380 stojące jeden za drugim, albo 265 600 nowiutkich Toyot Yaris zaparkowanych gdzieś za miastem. Swoją drogą ten parking musiałby mieć powierzchnię ponad 330 hektarów. Robi wrażenie! Prawda?
Ale to co ważniejsze od wrażenia, to fakt zaoszczędzenia naszemu środowisku i społeczności kłopotu i kosztów związanych z utylizacją tej ilości odpadów. Widzicie jak to działa? Nasze, nawet te drobne gesty w szerszej perspektywie przynoszą ogromne korzyści nam wszystkim.
Dlatego postanowiliśmy nagrodzić każdego kto podzieli się z nami swoim pomysłem na redukcję, domowy recycling lub zmniejszenie ilości wyrzucanych odpadów firmową pamięcią USB.
Każdy kto w mailu wysłanym na adres: konkurs@rdf.pl napisze jaki ma pomysł na zmniejszenie ilości odpadów wyrzucanych codziennie do kosza , jak można tchnąć drugie życie w produkty, których żywotność się już zakończyła otrzyma od nas taką o to pamięć o pojemności 64GB.
Czekamy na wasze maile i pomysły. Wszystkie wasze rady trafią na nową stronę www.NieWyrzucajWykorzystaj.com związaną z naszą akcją, a najciekawsze pomysły zostaną dodatkowo nagrodzone.
Wszelkie informacje i aktualizacje związane z tą akcją będą publikowane na naszych stronach www i na naszej stronie Facebooka www.facebook.com/rdfpl.
Regulamin konkursu do pobrania:
A czekamy na przykłady najlepiej z ilustrującymi je zdjęciami typu:
- Nie wyrzucaj starych ubrań, przekaż je do punktów zbiórki PCK lub wrzuć do koszy w centrach handlowych. W pierwszym przypadku komuś pomożesz, w drugim dostaniesz bon na jakieś zakupy. Nie wszystkie sklepy to robią ale wiem, że w każdym sklepie H&M można oddać stare ubrania i dostać za nie dodatkowy rabat.
- Puszki po jedzeniu, konserwy po przetworach, czy sosach zamiast trafiać do pojemnika na odpady mogą posłużyć za doniczki do kwiatków zdobiących stoły okna czy balkony.
- Ktoś mieszka w domu jednorodzinnym i posiada ogródek. Przydomowy kompostownik pomoże mu zredukować miesięcznie nawet od 35 do 60 kg odpadów. A z powstałego w ten sposób kompostu może uzyskać doskonały, naturalny i wolny od chemii nawóz.
Kosze w sklepach H&M na stare ubrania.
Doniczki ze starych puszek po produktach spożywczych.
Pojemniki PCK na ubrania przekazywane potrzebującym.
Poniżej podpowiedzi w jakich dziedzinach działając możecie w znaczny sposób zminimalizować ilości produkowanych odpadów, a co za tym idzie lepiej dbać o środowisko i własne zasoby finansowe. Najcenniejsze dla nas będą zupełnie nowe pomysły, ale mile widziane ( i oczywiście nagradzane ) też są materiały pokazujące w jaki sposób wdrażacie nasze pomysły.
- Unikanie jednorazowych produktów: W miarę możliwości należy unikać jednorazowych produktów, takich jak plastikowe butelki, torby czy słomki. Warto zainwestować w wielorazowe alternatywy, np. butelki na wodę, torby bawełniane, metalowe słomki.
- Kupowanie produktów luzem: Zakupy w sklepach oferujących produkty na wagę (np. ryż, makaron, orzechy) pozwalają uniknąć zbędnych opakowań.
- Używanie własnych opakowań: Noszenie własnych pudełek i słoików do przechowywania żywności oraz używanie wielokrotnego użytku woreczków na owoce i warzywa.
- Planowanie posiłków i zakupów: Starannie planowanie posiłków i tworzenie list zakupów pomaga uniknąć marnowania żywności.
- Naprawianie zamiast wyrzucania: Zamiast wyrzucać uszkodzone przedmioty, warto spróbować je naprawić lub przekazać do naprawy.
- Kompostowanie: Odpady organiczne, takie jak resztki jedzenia, fusy po kawie, skórki od owoców, można kompostować. Kompostowanie zmniejsza ilość odpadów trafiających na wysypiska i produkuje wartościowy kompost dla roślin.
- Tworzenie domowych produktów: Wiele rzeczy można wykorzystać do tworzenia domowych produktów. Na przykład, można zrobić domowy peeling z fusów po kawie i oleju kokosowego, lub naturalne środki czystości z octu i sody oczyszczonej.
- Wykorzystanie szklanych słoików: Szklane słoiki po dżemach, sosach itp. można wykorzystać do przechowywania żywności, ziół, przypraw, a nawet jako wazony na kwiaty.
- Kreatywne projekty DIY: Stare ubrania można przerobić na torby, ściereczki czy nawet nową odzież. Kartonowe pudełka mogą stać się materiałem na zabawki dla dzieci, organizery na biurko lub doniczki.
- Przekształcanie mebli: Zamiast wyrzucać stare meble, można je odnowić poprzez malowanie, tapicerowanie lub przerabianie na nowe przedmioty, np. stara szafa może stać się biblioteczką.
- Oddawanie lub wymiana: Rzeczy, które są w dobrym stanie, ale nie są już potrzebne, można oddać potrzebującym, przekazać do organizacji charytatywnych, sprzedać na bazarach lub wymienić z innymi osobami.
- Kupowanie używanych przedmiotów: Zakup rzeczy z drugiej ręki, takich jak ubrania, meble, książki, pozwala zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć zapotrzebowanie na nowe produkty.
- Stawianie na jakość zamiast ilości: Wybieranie produktów dobrej jakości, które posłużą dłużej, zmniejsza ilość odpadów wynikających z konieczności częstych wymian.
- Segregacja odpadów: Dokładne segregowanie śmieci zgodnie z lokalnymi wytycznymi pomaga w efektywnym recyklingu materiałów takich jak papier, plastik, szkło, metal.
- Recykling technologiczny: Stare urządzenia elektroniczne można oddać do specjalnych punktów recyklingu lub organizacji, które zajmują się ich naprawą i ponownym użyciem.
Implementacja tych pomysłów nie tylko zmniejsza ilość odpadów, ale również sprzyja bardziej świadomemu podejściu do konsumpcji i ochrony środowiska.
A my, jak już wcześniej wspominałem z niecierpliwością czekamy na Wasze interpretacje i pomysły!