No i mamy koniec lata i początek jesieni. Wraz ze zmianą pór roku przyszedł czas na podsumowanie naszych weekendowych akcji, gdzie w trakcie zabaw z młodymi ludźmi podczas przeróżnych gminnych eventów staraliśmy się przemycać jak najwięcej informacji o ekologii, recyclingu i wpływie własnych przyzwyczajeń na ilości oddawanych odpadów.
Podczas tych imprez spotykaliśmy wielu sceptyków, ekologicznych malkontentów czy zwykłych pesymistów, którzy nie wierzyli w efekty i cele naszej pracy. Mimo szalejącego wokół defetyzmu najmłodsze pokolenie wykazujące się ogromną wiedzą, zapałem i chęcią zmiany świata na lepsze, dawało nam potrzebną energię i motywację do dalszego działania. Bo to w sumie na ich edukacji najbardziej nam zależy. Wbrew pozorom to dzieci mają wpływ na swoich rodziców, to one zawstydzają dorosłych swoją odpowiedzialnością i ekologiczną świadomością co przekłada się na konkretne działania. Nie chcę by ten tekst brzmiał jak jakaś propagandowa mowa trawa, dlatego podeprę się raportami dostępnymi na stronach GUS, które pokazują, że z roku na rok rośnie ilość oddawanych odpadów segregowanych, których recycling jest prosty i mało kosztowny i równocześnie maleje ilość zmieszanych odpadów komunalnych których większość trafia potem na wysypiska. Niestety tempo tych zmian mimo widocznego wzrostu nie jest zbyt dynamiczne, dlatego też nasze wyjazdy i przepracowane weekendy mają tak ogromne znaczenie.
Od połowy czerwca byliśmy obecni na ponad 10 imprezach od Marek po gminę Drogoszewo rozstawiając nasz kolorowy namiot, windery, ściankę czy dmuchane zabawki wraz ze stołami, na których poza grami i kolorowankami rozdawaliśmy różne materiały informacyjno-edukacyjne, organizując konkursy, zawody czy eventy które miały zachęcać do proekologicznych działań. Pojawialiśmy się na odpustach, rodzinnych piknikach, dożynkach, świętach lokalnych straży pożarnych czy dniach różnych patronów.
Czy udało nam się skłonić Was i zachęcić do idei recyklingu, minimalizacji ilości odpadów czy użytkowania produktów o znacznie dłuższej żywotności? Zobaczymy w następnych raportach Głównego Urzędu Statystycznego.