Wspólnie tworzymy czysty świat

Centrala

ul. Kołobrzeska 5 07-410 Ostrołęka

Email

biuro@rdf.pl

Rekultywacja składowisk odpadów.

Tereny rekreacyjne na zamkniętych wysypiskach śmieci

Rekultywacja składowisk odpadów – dawniej i dziś 

Człowiek śmieci od wieków. Po upadku każdej cywilizacji pozostawały ruiny i stosy śmieci – jedno i drugie było później przedmiotem uważnych badań archeologicznych. Jednak wraz z rozwojem cywilizacji, rośnie ilość odpadów do zagospodarowania. Przestaje więc wystarczać tradycyjne podejście, do którego ludzie przywykli: wywóz śmieci i pozostawianie stosów gdzieś z dala od osad i czekanie, aż same się rozłożą. Od czasu wynalezienia plastiku śmieci przybywa na niespotykaną dotąd skalę. Co gorsza, są to odpady bardzo trwałe, więc proste odłożenie ich na pryzmę zupełnie się nie sprawdza.

Przepełnione, stare wysypiska były i nadal są wyzwaniem. Psują krajobraz, a do tego – jeśli zostały źle zabezpieczone – podczas silnych opadów mogą przyczyniać się do zatruwania wód gruntowych. Gdy powieje mocny wiatr – mogą wtórnie zaśmiecać okolicę. Rekultywacja jest więc rozwiązaniem bardzo potrzebnym i praktycznym. Współcześnie dąży się do zagospodarowania nieczynnych składowisk odpadów w taki sposób, by otaczające nas pryzmy śmieci nie tylko przestały szpecić otoczenie, ale i z czasem, dzięki dobrze przeprowadzonej rekultywacji, stawały się lokalną atrakcją. Na terenie dawnych wysypisk tworzone są więc tereny zielone: parki, place zabaw, pola golfowe, miejsca sprzyjające uprawianiu sportu na świeżym powietrzu.

Rekultywacja zdegradowanych terenów, a następnie obsadzanie ich zielenią nie jest nową koncepcją. Przekształcanie terenów dawnych wysypisk śmieci w tereny rekreacyjne na szerszą skalę rozpoczęło się już ponad 150 lat temu! Pod koniec XIX w., niezależnie od siebie, w dwóch prężnie rozwijających się wtedy miastach – w Nowym Jorku i w Paryżu – powstały wyjątkowo efektowne tereny zielone: parki dostępne dla ogółu społeczeństwa. Są to słynny Central Park w Nowym Jorku (1873 r.) oraz Parc des Buttes Chaumont w Paryżu (1867 r.). Co je łączy? Parki te powstały na rozległych terenach, traktowanych przez lata jako dzikie wysypiska śmieci Dziś trudno w to uwierzyć, podziwiając te wyjątkowo malownicze założenia.

W Warszawie „śmieciową” przeszłość ma za sobą np. Górka Szczęśliwicka – park, który powstał w latach 60. na dawnych wyrobiskach pełnych śmieci, stabilizowanych gruzem zwożonym z miasta zrujnowanego podczas wojny oraz malowniczy park Moczydło na Woli. To jednak dość stare realizacje – współcześnie takich zielonych oaz na śmieciach powstaje naprawdę wiele. W Gorzowie Wielkopolskim na dawnym wysypisku śmieci powstało 9-dołkowe pole golfowe (otwarcie: czerwiec 2013 r.), a w Łasku k. Zduńskiej Woli – nowoczesny skate-park (otwarcie: sierpień 2013 r.). W Lublinie przy ul. Zawilcowej, w miejscu, gdzie dawniej znajdowały się oczyszczalnia ścieków i wysypisko śmieci na Kalinie, na terenie około 14 hektarów powstał nowy park. Nowy park na dawnym składowisku odpadów powstał również w Mielcu (woj. podkarpackie) – duża część tego parku ma charakter ogrodu sensorycznego

Dzięki środkom pozyskanym z Europejskiego Programu Infrastruktura i Środowisko, kilka lat temu w tereny zielone przekształconych zostało aż dziewięć nieczynnych wysypisk śmieci w województwie podlaskim. Były to wysypiska położone na terenie gmin: Filipów, Grabowo, Hajnówka Kolno, Krypno, Kulesze Kościelne, Nowogród, Radziłów i Zbójna. W procesie rekultywacji zlikwidowano nieestetyczne hałdy odpadów – przekształcono je w pagórki pokryte trawą i krzewami. Wokół ustawiono tablice podpowiadające, jak segregować śmieci i pokazujące, w jaki sposób można wykorzystać odpady komunalne, dając im „drugie życie”. Chcąc pozyskać korzystniejsze dofinansowanie, zainteresowane gminy utworzyły grupę – pozwoliło to uzyskać odpowiednio duży obszar terenu do rekultywacji, czyli łącznie ponad 6 hektarów. Współpraca gmin w ramach grupy umożliwiła pozyskanie środków aż na 85 procent kosztów całego zaplanowanego przedsięwzięcia.

Ciekawe projekty rekultywacyjne realizowane są obecnie na całym świecie. Wśród tych, które powstały w ostatnich latach, uwagę przykuwa brytyjski Thurrock Thameside Nature Park. Położony jest on na terenie, na który przez 50 lat zwożone były śmieci z całego Londynu. Dziś w tym miejscu znajduje się naturalistyczny park krajobrazowy, obejmujący łąki, lasy, stawy i trzcinowiska. Po latach planowej rekultywacji, Thurrock Thameside Nature Park stał się siedliskiem rzadkich gatunków ptaków, płazów (m.in. traszki grzebieniastej) i bezkręgowców. W chwili uroczystego otwarcia obiektu w 2013 przez sir Davida Attenborough – słynnego biologa i popularyzatora wiedzy przyrodniczej – zagospodarowana powierzchnia parku liczyła 49 ha. Zgodnie z planem, powierzchnia parku z czasem ma być sukcesywnie zwiększana, aż do 342 ha.

Inny charakter ma amerykański Freshkills Park, położony na wyspie Staten Island. Jest to konsekwentnie przekształcane w park, gigantyczne wysypisko śmieci pochodzących z Nowego Jorku, zamknięte dopiero w 2001 r. Docelowo, obszar nowego parku ma liczyć 8,9 km2, co oznacza, że będzie niemal trzykrotnie większy od Central Parku. Freshkills Park ma pełnić funkcje rekreacyjne, społeczne i kulturowe, a dodatkowo jego teren ma się stać wizytówką ekologicznej wizji miasta. Konsekwentnie rekonstruowane jest tu środowisko naturalne dla zwierząt i roślin. Zgodnie z wizją projektanta tego założenia, dzikiej naturze pozostawiona zostanie ogromna otwarta przestrzeń, obejmująca krajobraz prerii, tereny bagniste, lasy sosnowe i brzozowe zagajniki.

OFERTY PRACY:

Administrator IT

Codzienne zadania na tym stanowisku będą skupiały się na wsparciu firmy i jej pracowników pod kątem szeroko rozumianych rozwiązań systemowych IT. Zakres obowiązków: administracja systemem

Czytaj więcej »

Operator Ładowarki

Zadania: załadunek i przemieszczanie frakcji odpadów komunalnych na terenie sortowni współpraca z zespołem Wymagania: udokumentowane uprawnienia operatora ładowarki mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku dyspozycyjność,

Czytaj więcej »

Sortowacz/Pracownik fizyczny

Oferujemy Stabilne zatrudnienie (umowa o pracę) + konkurencyjne wynagrodzenie terminowo wypłacane Atrakcyjny system motywacyjny Pakiet socjalny w tym ubezpieczenie grupowe, karta MultiSport Przyjazną atmosferę w

Czytaj więcej »
Zamów by zamówić kontener